Novus перереєструвала свій бізнес в Криму та продовжує там працювати в обхід санкцій

11.12.2019 | 10:29

(mind) Одна з найбільших торгових мереж України – литовська Novus – продовжила працювати в анексованому РФ Криму. Для цього власники перереєстрували свій кримський бізнес через ланцюжок компаній. Більш того, Novus працював з підсанкційними російськими компаніями за держконтрактами. Про це йдеться у розслідуванні телеканалу «НВ».

Novus – відомий в Україні бренд, мережа супермаркетів, торгових центрів і магазинів. Засновники Novus – литовці Ігор Беззуб і Раймондас Туменас. Вони відкрили компанію в 2008 році, до цього партнери володіли українським виробником соків «Сандора», який в середині 2000-х продали корпорації PepsiCo.

Ще до анексії Novus відкрив свої магазини в західній частині України на базі невеликої торгової мережі, а в Севастополі – на базі найбільшої торгової мережі «Ален».

Після того, як півострів анексувала Росія, в кінці березня 2014 року компанія «Novus Україна» розповсюдила заяву, в якому визначила основні принципи діяльності на території включеного Криму.

«Ми будемо жити за правилами бізнесу і керуватися усіма правилами і законами тієї території, на якій живуть наші покупці. Тому що одна з основ правильного суспільства – бізнес повинен бути поза політикою. Ми працюємо заради наших покупців. Поки у людей буде попит на наші послуги, ми будемо ці послуги їм пропонувати. Магазини мережі Novus – найпопулярніші магазини Севастополя, а Novus цінує таку довіру», – йшлось у заяві.

Свою діяльність на півострові Novus вела через українську компанію «Планета« Спорт », яку вже в листопаді 2014 року було перереєстровано в російському комерційному реєстрі, але власниками залишалися українські юрособи.

У серпні 2016 року у «Планети «Спорт» змінився власник – новим власником стала краснодарська компанія« ПБК Трейдинг », яка належить кіпрській компанії Nigazum Holdings і Skopian Holdings. Кінцевим власником кіпрських компаній є литовська BT Invest Раймондаса Туменасом.

«Ми перекладаємо майно з однієї кишені в іншу. Мета дуже проста: компанії, які володіли нерухомим майном, були зареєстровані в Києві чи Севастополі. Було цілком ясно, що ми не зможемо здійснювати діяльність, якщо майно буде зареєстровано в Україні. Тому була обрана більш нейтральна юрисдикція – Кіпр. Однак як суб'єкт господарювання ЄС ми не купували ніякого нового майна», – пояснював представник BT Invest Гінтаутас Павалькіс.

Згідно з проектом діючих санкцій Європейського союзу, європейським компаніям заборонено інвестувати в бізнес-проекти на Кримському півострові і укладати нові контракти, особливо з тими компаніями, які знаходяться в списку санкцій.

ТОВ «Планета «Спорт »поряд з вищевказаними реорганізаціями, які підпадають під обмежувальні заходи ЄС, брало участь і укладало державні контракти з російськими держкомпаніями. З 2016-го по 2019 рік ТОВ «Планета «Спорт» на основі чотирьох державних контрактів в анексованому Криму надавала послуги суборенди державному Російському національному комерційному банку (РНКБ) на суму 7,9 млн рублів ($126 000). РНКБ – основний державний банк, що працює в Криму, з 2014 року він перебуває під персональними санкціями Європейського союзу, США і Канади.

редставники BT Invest в 2017 році визнали, що укладали держконтракти з банком, але заявили, що порушенням санкцій це не вважають.

Після першої оприлюднення інформації про діяльність Novus в Криму литовський МЗС подав заяву про перевірку за підозрою в порушенні міжнародних санкцій, а прокуратура відкрила кримінальну справу і почала розслідування. На запит журналістів телеканалу влітку 2019-го в генеральній прокуратурі Литви спочатку відповіли, що справа досі розслідується, але деталі відмовилися повідомити. Пізніше стало відомо, що справа була закрита.

Похожие новости

Другие новости раздела

Последние новости