Аграрії просять відновити відшкодування ПДВ при експорті олійних

09.02.2018 | 10:27

Народні депутати від усіх парламентських фракцій та керівники аграрних підприємств з усіх областей України 7 лютого під час Другого Загальнонаціонального Аграрного Віче звернулися з офіційним листом до президента України Петра Порошенка, прем'єр-міністра Володимира Гройсмана та голови Верховної Ради України Андрія Парубія з проханням скасувати норму про невідшкодування податку на додану вартість (ПДВ) при експорті олійних.

Про це повідомила прес-служба громадської спілки "Всеукраїнська Аграрна Рада" (ВАР).

"Учасники заходу висловилися категорично проти скасування бюджетного відшкодування ПДВ при експорті олійних. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, які набрали чинності з 1 січня 2018 року, відшкодування експортного ПДВ для сої буде скасовано з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021, а ріпаку - з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року", - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що в офіційному зверненні аграрії просять парламент прискорити розгляд та прийняття законопроекту №7403-2, яким пропонується виключити з Податкового кодексу положення щодо невідшкодування ПДВ при експорті олійних культур. У разі, якщо законопроект № 7403-2 не буде розглянутий і прийнятий парламентом, аграрії готові влаштовувати масові акції протесту і перекривати дороги.

"В реаліях варіант "просто поговорити" вже не працює. Для того, аби нас нарешті почули, треба діяти жорстко і робити радикальні кроки. Ми даємо депутатам три тижні. Якщо за цей час законопроект №7403-2 не буде включений до порядку денного і підтриманий, переходимо до більш рішучих дій. Будемо перекривати дороги", - зазначив голова ВАР Андрій Дикун.

У прес-службі повідомили, що за ухвалення законопроекту № 7403-2 виступили найбільші аграрні асоціації, депутати Верховної Ради та органів місцевого самоврядування.

Згідно з повідомленням, скасування відшкодування ПДВ означає, що при експорті олійних культур експортер буде зобов'язаний відносити податковий кредит з ПДВ, що виникає при закупівлі відповідних культур у виробників, на витрати, що призводить до падіння закупівельних цін на ці культури на 16,7%. Це, у свою чергу, завдає шкоди українським сільгоспвиробникам і збільшує прибуток переробних підприємств, що належать великим вітчизняним олігархічним, а також міжнародним транснаціональним корпораціям.

Більш того, за словами Дикуна, відмова від компенсації експортного ПДВ на сою призведе до зниження рентабельності цієї культури на 9%. Зрештою, аграрії будуть змушені скорочувати посіви цієї культури, в результаті чого в 2018 році виробництво сої в Україні зменшиться вдвічі.

Читайте такожСкасування відшкодування ПДВ при експорті олійних можуть відстрочити до 1 вересня

Він зазначив також, що скорочення посівів сої автоматично призведе до скорочення виробництва соєвого шроту в Україні, одного з видів кормів для великої рогатої худоби. Тому молочні господарства будуть імпортувати його з Бразилії. В результаті виробники молока будуть змушені збільшити ціни на свою продукцію. Таким чином, прийняття норми про невідшкодування експортного ПДВ нанесе шкоду усьому аграрному сектору і економіки нашої країни загалом.

Дикун підкреслив, що скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур є також грубим порушенням зобов'язань, взятих Україною при вступі до Світової організації торгівлі і підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, на що вказав Президент України у своєму листі до голови Верховної Ради України.

Як повідомляв УНІАН, 7 грудня 2017 року Верховна Рада проголосувала за скасування бюджетного відшкодування ПДВ при експорті олійних культур (сої, ріпаку та соняшнику) з 1 березня 2018 року, що обурило українських фермерів.

На думку найбільших аграрних асоціацій, відповідна ініціатива була запропонована в інтересах великих олігархічних компаній, які володіють більшістю олієекстракційних заводів, оскільки виробники олійних будуть змушені знижувати закупівельні ціни на ці культури, а переробники зможуть закуповувати їх за заниженою ціною. Таким чином, згідно з підрахунками експертів, в результаті скасування бюджетного відшкодування ПДВ при експорті олійних, втрати українських фермерів можуть скласти 10-16 мільярдів гривень на рік.

На знак протесту проти ухваленого парламентом рішення про скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних українські аграрії 18 грудня перекрили автомагістралі в Черкаській, Рівненській та Хмельницькій областях.

У той же день Адміністрація президента України повідомила, що голова держави поділяє стурбованість аграріїв через скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних. Прес-служба Адміністрації президента зазначила, що таке рішення парламенту суперечить міжнародним зобов'язанням України, які наша країна взяла на себе при вступі до Світової організації торгівлі і підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

21 грудня 2017 року Верховна Рада України відтермінувала введення норми, що передбачає скасування бюджетного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) при експорті ріпаку, до 1 січня 2020 року, при експорті сої – до 1 вересня 2018 року.

Другие новости раздела

Последние новости