Україна і світ - ціни на зернові та олійні: огляд тижня, 07.04.2017

11.04.2017

Якщо по суті – дощі в США і гарна погода на всій планеті не дали шансів підняти ціни. І це – незважаючи на усі звіти USDA щодо американської кукурудзи, а саме про скорочення посівних площ весною поточного року. Якась депресивна весна з точки зору цін і Зведений індекс це підтверджує (таблиця 1).

Усі експерти, аналітики і спекулянти не бачать «до горизонту» жодних обставин, які б могли зрушити вгору світовий ринок зернових і олійних. Хіба що військовий конфлікт між світовими державами може дати стимул для цінової лихоманки на продовольство на всіх світових майданчиках.

Незважаючи на шалений попит на американську озиму пшеницю (HRW), ціни на неї протягом тижня впали. Виною всьому – добрий стан озимини і дощі майже по всій території США. А попит був добрим – майже 570 тисяч тонн за останній звітний тиждень проти 450 тисяч очікуваного експорту. Також дощова погода в США знову натиснула на експортні ціни на ординарну озиму пшеницю (SRW). В результаті це спричинило здешевлення пшениці по всіх портах світу.

З кукурудзою – ще гірше. Як не старалося USDA дати «бичачий» поштовх цінам на кукурудзу своїм прогнозом щодо зменшення посівів в США на 1 млн. акр, гарна погода в Бразилії і очікування рекордного другого в сезоні врожаю зробили свою справу, ціни просіли. Це, в свою чергу, стало стимулом для ще більшого нарощування експорту. Та от куди світ діває таку кількість кукурудзи? І це при тому, що Китай ніяк не може розпродати свої надлишки з державного резерву.

З кукурудзою, точніше з перспективою на найближчі роки – суцільна загадка. З одного боку, уряд Китаю вирішив радикально підійти до ліквідації державних запасів, зменшення імпорту і внутрішнього виробництва. З іншого боку, той самий Китай все більше потребує якісної кукурудзи і продуктів її переробки, глютен – наприклад. Дехто вважає, що в балансах по Китаю треба рахувати і державні запаси зерна, але із номінальних 100 з великим гаком мільйонів тонн кукурудзи до категорії якісного зерна мало що можна віднести. Так, із державного реєстру скоро розпочнуть розпродавати кукурудзу 2011 року з дисконтом 38%, а зерно врожаю 2013 року з дисконтом 30% від ціни закупки. Ну що то за зерно, якому 4 – 6 років???

А ось на іншому кінці планети, в Аргентині, уряд навпаки стимулює місцевих фермерів збільшити виробництво пшениці і кукурудзи. Так, завдяки новим податковим правилам і умовам торгівлі очікується збільшення виробництва кукурудзи принаймні на 15%. Як буде – невідомо, але продажі с/г техніки в Аргентині вже зросли на 20%. Щось підказує, що наступний сезон знову буде рекордним по обсягах виробництва кукурудзи. 

Попит на ячмінь в світі тримається на своєму звичному рівні. Експортні ціни на ячмінь зрівнялися з цінами на кукурудзу. Але, наприклад, найбільший імпортер ячменю – Саудівська Аравія – з наступного сезону зменшить імпорт ячменю до 8 млн. тонн на рік, замінивши цей обсяг кукурудзою і продуктами її переробки. Скоріш за все, ячмінь не втратить в обсягах міжнародної торгівлі, але частка його зменшиться за рахунок збільшення світових експортних операцій по кукурудзі. 

З соєю і соєвим шротом все трохи сумно. Фактично соя з початку 2017 року знаходиться в ціновому піке. Останній прогноз USDA щодо майбутнього врожаю ще більше надавив на ціни. Минулий тиждень приніс нові падіння цін на всіх майданчиках. Можливо в Україні ближче до кінця весни переробники піднімуть закупівельні ціни, але не факт. Поки що закупівельні ціни на сою в Україні поступово зростають як в національній валюті, так і в доларах США. 

Зведені індекси середніх цін на олійні та зернові культури вже більше місяця показують негативні тенденції. Коли ця тенденція минеться – невідомо.

Связанные материалы

Последние новости